2010. október 7., csütörtök

Falunévtáblát avattak Mezőkaszonyban

 A Beregszászi járási Mezőkaszonyban sor került a falu új, díszes falu névtábláinak ünnepélyes avatására, melyeket a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség adományozott a községnek a Szülőföld Alap által támogatott program keretében. A falunévtábla tartalmazza a település hivatalos ukrán és történelmi magyar nevét, címerét és első említésének dátumát. A Beregszász – Nagydobrony főút, az ukrán-magyar határátkelő és a Csonkapapi felől Mezőkaszonyba érkezőknek ezentúl az új táblák hirdetik, hogy a nagy múltra visszatekintő településen magyar emberek élnek.
Az avatóünnepség a Himnusz eléneklésével vette kezdetét, majd Szimcsera Szilvia, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket és a meghívott vendégeket. Hangsúlyozta: fontos, hogy az Árpád-kori település lakossága tovább vigye ősei dicső múltját, örökségét, hogy a hagyományaink, nemzeti múltunk ne merüljenek feledésbe.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke és a Kárpátaljai Megyei Tanács elnökhelyettese elmondta: „Mezőkaszony nevét 1286-ban említik először a forrásokban, azonban a település jóval korábbi eredetű, hiszen a legendák szerint Szent László király ezen a környéken győzte le a kunokat, és amikor először említik, már jelentős település. A XIV. századtól kezdve pedig mezőváros. A legendák szerint a település neve Kata asszony nevéből ered. Az első kaszonyi templomot Szent Katalin tiszteletére építették. Ez az ősi település rendkívül nagy szerepet játszott a környező községek életében, hiszen ez volt Bereg megye Mezőkaszonyi járásának a központja, itt székelt a szolgabíró, itt voltak azok a hivatalok, amelyekben a járás lakosai ügyes-bajos dolgaikat intézték. Mezőkaszony több nagy pusztítást élt végig – kétszer is feldúlták a tatárok, a község többször újra lett telepítve. Őseink megőrizték ezt a települést, átadták a hagyományokat. A szovjet korszakban oroszosították a község nevét, azonban az 1990-es évek elején sikerült elérnünk, hogy Mezőkaszony visszakapja az ősi elnevezést.” A KMKSZ alelnöke a kárpátaljai magyarság szempontjából létfontosságúnak nevezte a jó szereplést a közelgő helyhatósági választásokon, s reményét fejezte ki, hogy a mezőkaszonyiak a 2006-os választásokhoz hasonlóan – amikor nagy többségben szavaztak a KMKSZ-re, megértve azt, hogy a kárpátaljai magyarság érdekeit csak a KMKSZ képviselheti igazán az önkormányzati testületekben –, október 31-én is így tesznek majd.
Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének elnöke fontosnak nevezte, hogy a kárpátaljai magyar falvakba érkezők pozitív első benyomást szerezzenek a településekről, amit a falunévtáblák felállítása is elősegít. Elmondta továbbá, hogy a falunévtábla felállítása rendkívül fontos esemény a nagy múltú község életében. Reményét fejezte ki, hogy Mezőkaszony tovább fog fejlődni, lakossága megőrzi magyarságtudatát,
Hitman Tibor polgármester köszönetet mondott a KMKSZ-nek a községnek adományozott falunévtábláért, s munkájukért mindazoknak, akik részt vettek a felállításában. Radvánszky Ferenc református lelkész egy bibliai igét olvasott fel. Az ünnepség befejezéseként az Életet az Éveknek Mezőkaszonyi Nyugdíjasklub kórusa adott elő rövid műsort gazdag repertoárjából.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése