A rendezvény mára kinőtte a régi helyszínt – a Kajdy-kúria udvarát, idén a futballpálya melletti téren került megrendezésre. Az első csapatok már kora reggel megérkeztek a verseny helyszínére, és miután egy-egy kupicával felhörpintettek az ilyenkor elmaradhatatlan fogópálinkából, az ügyesebbek hat órára már le is vágták a sertéseket, melyekből a nap folyamán finomabbnál finomabb „disznóságokat” készítettek a szorgos kezek.
A fogópálinka elengedhetetlen! |
Szorgos kezek és szakmai zsűri |
Sül a mangalica!!! |
A szalókai vadászok kitettek magukért! |
Kelendő volt a batári áfonyás-mézes pálinka |
Miközben a böllérek ügyesen bontották a disznókat, segítőik gyorsan hozzáláttak a finomabbnál finomabb „disznóságok” elkészítéséhez, melyeket már nagyon várt a rendezvényre Kárpátaljáról, Ukrajna különböző megyéiből és a külföldről érkező népes közönség, mely a csapatok által kínált fogópálinkával, illetve a környékbeli borászok sátrainál kapható forralt borral „melegítette” magát a csípős hidegben.
Az egyik legnépszerűbb volt a rendezvényre kilátogatók körében a Batári betyárok böllércsapat sátra, ami nem is csoda, hiszen a vendégek megkóstolhatták az előzetesen gazdag fűszerpácban tíz napig pácolt, nyárson egészben kisütött „hungaricum”, a mangalica ízletes húsát, valamint felhörpinthettek egy kupicával az áfonyás-mézes pálinkából. A „betyárok” vezetője, Tüzes Pál böllér, batári farmergazda elmondta, hogy immár öt éve tartanak mangalicákat, melyeket 30 hektáros területen legeltetnek. Az állomány már elérte a 300 darabot, úgyhogy eljött az ideje egy húsfeldolgozó üzem létrehozásának, amely várhatóan idén nyáron be is indul, és ezt követően elindul a kolbász- és egyéb húskészítmények gyártása. A nyárson egészben kisütött mangalica mellett az általuk kínált ételkülönlegességek közül kiemelte az áfonyás göngyölt mangalicahúst, melyhez az áfonyát saját maguk termelik meg.
A Szalókai vadászok csapata szintén sok finomsággal várta a rendezvényre kilátogatók népes táborát, többek között vaddisznóhúsból készült kolbásszal. Nagy István csapatvezető böllér tájékoztatása szerint számos finom étekkel készültek a rendezvényre, melyekre a vadas íz jellemző, a főfogás pedig a szalókai módon elkészített toros hús volt.
Szintén gazdag ételkínálattal várta a vendégeket az Asztélyi csapat, melynek vezetője, Nagy Anikó polgármester elmondása szerint már előző nap levágtak egy disznót Már előző nap levágtak egy disznót, melyből tepertőt, füstölt kolbászt, abárolt szalonnát, kocsonyát készítettek. A másik disznót a verseny napján vágták le, melyből hagyományos disznótori ételek készültek.
A Lakitelekről érkezett, a versenyen első ízben részt vevő Hurkalandorok csapat egyfajta különleges rekordot állított fel Mezőgecsében – egyben le tudták venni az általuk levágott disznó szalonnáját, melynek súlya több mint 50 kilogramm volt. A csapat főszakácsa, Tornyi Gyula elmondta, hogy különleges ételekkel készültek: az első fogás egy kőrösök-vidéki gömböcleves volt, egykor, a XVII. században az erdélyi fejedelmeknek tálalták fel ezt az ételt. A következő fogás az apáti toroskáposzta volt, ami megint nem szokványos. Végül következett egy ugrai disznótoros kóstoló: hurka, kolbász, különleges módon elkészített sertésmáj, frisspecsenye toroskáposztával díszesen tálalva és lakiteleki ízes pecsenye. „Nagyon sok jó véleményt halottunk, nagy örömmel vagyunk itt és nem utoljára.” – tette hozzá.
Az esti órákban aztán eljött a várva-várt eredményhirdetés ideje: A zsűri döntése értelmében forralt borból a Batári Betyárok csapata készítette a legízletesebbet, s ugyancsak ők kínálták a legjobb fogópálinkát is. A toroskáposzta készítésben a mezővári Röfike csapat aratott győzelmet, a legfinomabb hurkát a Vajdaságból érkezett Kispiac csapata, a legízletesebb kolbászt a Szalókai Vadászok készítették. Toros specialitások kategóriában holtversenyben két első helyezettet hirdetett a szűri: két kiskunfélegyházi csapat osztozott meg az elsőségen: a Kiskunfélegyházi Amatőr Királyi Szakács Klub és a Kusztos konyha. A zsűri döntése értelmében Kispiac csapatának sátra volt a legszebb. A tavalyi évhez hasonlóan újra megnyerte a Mezőgecsei Böllér- király címet, továbbá a Mezőgecsei Nemzetközi Böllérverseny vándorserlegét a Vajdasági Hagyományőrző Egyesület csapata, melynek tagjai a Verecke Tour Tourinform és Szolgáltató Iroda különdíja révén egy hosszú hétvégét tölthetnek el Kárpátalján, a Verecke-vendégházban. 2012 fesztiváldíját Lakitelekiek csapata nyerte. A Beregszász és Térsége Falusiturizmus Szövetség különdíjban részesítette az asztélyi csapatot a hölgytagjai által sütött finom süteményekért.
Csizmár Sarolta zsűrielnök, a Beregszászi Járási Falusi Turizmus Szövetség elnökének véleménye szerint a rendezvény egyre inkább nemzetközivé növi ki magát, hiszen a kárpátaljaiakon kívül idén négy magyarországi és két vajdasági csapat is bemutatta a disznóvágási hagyományait és adott ízelítőt az adott táj gasztronómiai szokásaiból. Tájékoztatása szerint a következő kritériumok alapján értékelték a csapatok munkáját: szakszerű vágás, bontás, a higiéniai követelmények betartása, összehangolt csapatmunka, a csapatok sátrainak „körítését”, illetve a csapatok vendégszeretete. Kiemelte továbbá, hogy a Mezőgecsei Nemzetközi Böllérverseny bekerült Ukrajna legjobb tíz fesztiválja közé.
A zsűri tagjai közül többen is értékelték a rendezvényt. Bártfai Endre, a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karának Pro Turismo díjas főiskolai adjunktusa fontosnak nevezte, hogy ezen a nagyszabású rendezvényen hagyományőrzést is láthattak a vendégek, és egyben jól is szórakozhattak „Amit ki szeretnék emelni, hogy nagyon szépen és szakszerűen voltak feldolgozva a disznók, amit ritkán látni manapság. A magyarországi Kiskunfélegyházáról érkezett Bojtor Tibor mesterszakács, a Mátyás király Kerekasztal Lovagrend tagja elmondta, hogy nem sok különbség van a vajdasági, az anyaországi és a kárpátaljai böllérek módszerei között. „Inkább az ételek fűszerezésében, az ízekben lehet észrevenni nagyobb különbségeket” – tette hozzá.
Mester András polgármester érdeklődésemre elmondta: örömére szolgál, hogy a korábbinál is nagyobb idén a résztvevő csapatok és a turisták érdeklődése a böllérverseny iránt. „Biztosan több mint háromezer érdeklődő fordult ma itt meg, mert már egy órakor több mint 3000 jegyet osztottunk ki. Újítás a korábbiakhoz képest, hogy helyben zajlik a füstölés is, a turisták láthatják annak is a módját. Hála Istennek ez a rendezvény már olyan szintre fejlődött, hogy az induló csapatok nyereséggel térhetnek haza!”.
A VI. Mezőgecsei Nemzetközi Böllérverseny disznótoros bállal ért véget.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése